Obserwowany powszechnie wzrost częstości zakażeń bakteriami wieloopornymi i stale rosnąca liczba przewlekłych, trudno gojących się ran na nowo wzbudziły zainteresowanie leczeniem biochirurgicznym.
Wprowadzenie nowoczesnej technologii do produkcji jałowych larw, dobre wyniki doświadczeń klinicznych sprawiły, że terapię larwalną stosuje się obecnie w wielu ośrodkach na całym świecie.
W środowisku naturalnym:
W zastosowaniu na ranę:
PODSTAWOWE MECHANIZMY DZIAŁANIA TERAPII LARWAMI
Wskazania do leczenia larwami obejmują różne rodzaje zakażonej lub martwiczej rany:
OBECNIE NAJCZĘSTSZYM WSKAZANIEM DO TERAPII LARWAMI JEST LECZENIE RAN W ZESPOLE STOPY CUKRZYCOWEJ
Zasady aplikacji larw na rany:
Otwarty: wolne sterylne larwy umieszczone bezpośrednio na ranie
Larwy dostarczane w ampułkach po 100-300sztuk.Wypłukuje się je niewielką ilością soli fizjologicznej na gazik, który przykłada się do rany. Następnie nakłada się wilgotny opatrunek gazowy i przykrywa opatrunkiem suchym. Opatrunki gazowe zmienia się w ciągu dnia w zależności od ilości wydzieliny lub dokłada kolejne suche.
Zamknięty, typu BioPack
sterylne larwy umieszczone w małej torebce z miękkiej siateczki-przepuszczalnej membrany, którą przykłada się do rany. Opatrunki zamknięte mają bardziej pozytywny efekt wizualny dla pacjenta. Opakowania zawierają 50-600 sztuk larw.
Woreczki dobrane zależnie od wielkości rany i ilości tkanki martwiczej układa się na powierzchni rany, przykrywając zwilżonym opatrunkiem gazowym. W każdym przypadku brzegi rany zabezpiecza się pastą cynkową